Oktatói tevékenység

Tudósként, kutatóként különösen fontosnak tartotta az oktatást, a tudományos utánpótlás nevelését. Kurzusai közül a legfontosabb óra – posztgraduális képzésben szinte kizárólagosan – a Szeminárium volt. Minden félévben minden altajisztika szakos hallgató számára kötelező tárgy volt csütörtök délutánonként. Teljesítéséhez egy dolgozatot kellett leadni – bizonyos megkötésekkel. Első szemeszterben egy altajisztikával foglalkozó tudós életpályáját bemutató „ötperces” elkészítése volt a feladat, majd a következő időszakokban félévenként három-három török jövevényszó etimológiáját kellett kidolgozni. A 3–4. évtől a választott szakdolgozati, esetleg OTDK téma részeinek a megírása került napirendre. A megírt beadandókat közösen, a szak összes hallgatója és tanára megvitatta. Úgy gondolta, hogy az altajisztika elsősorban kutatószak kell, hogy legyen, és a Szeminárium a legalkalmasabb fórum a hallgatók számára a tudományos műhelymunka és a vita elsajátítására. Ugyancsak lényeges oktatási elem volt a Rovásírás című óra – a félév folyamán a II. Türk Kaganátus „államminisztere”, Bilge Tonyukuk feliratának részletes elemzése és fordítása volt a feladat. Berta Árpád minden félévben megtartotta az Összehasonlító turkológia, illetve Összehasonlító altajisztika címen meghirdetett kurzust – az előadások tematikája változatos volt, hangtani és alaktani kérdések mellett egy-egy új etimológiát is ismertetett, illetve felvázolta a turkológia aktuális eredményeit. A választható tárgyak között szintén minden szemeszterben megtalálható volt egy bevezető óra valamely altaji nyelv (baskír, özbeg, ojrot) ismeretébe – ennek során az első néhány óra folyamán bevezetést adott a nyelvtani kategóriákba, majd a következő alkalmak a kiadott szövegek fordításával és elemzésével teltek. A bolognai rendszerben némileg módosult a tanterv, így változtak a kurzusok is. A szakirányok megjelenése miatt nagyobb hangsúlyt kaptak a bevezető jellegű, kultúrával foglalkozó előadások a szigorúan nyelvészeti stúdiumok rovására.

Egy tanári pályát a tanítványok eredményei is minősítenek: az altajisztika szakos hallgatók sikeresen szerepeltek az esedékes OTDK-kon, majd később a szakmai konferenciákon. Számos doktorandusz hallgatója volt – egy megvédett és egy védés előtt álló PhD értekezés csak a kezdete lett volna annak a sornak, amely 2008. március 9-én örökre megszakadt.

sinor3.jpeg

Berta Árpád, Sinor Dénes és Róna-Tas András a Tisza mellett a Szegeden megrendezett 39. PIAC (Permanent International Altaistic Conference) ideje alatt (1996. június)