Lábjegyzetek Platónhoz című konferencia- és könyvsorozat
A Lábjegyzetek Platónhoz című konferencia- és könyvsorozat elindítását a fogalmak és problémák tisztázásának az igénye vezérelte. Olyan fogalmakat és problémákat igyekeznek megvizsgálni és 'lábjegyzetelni' a konferencia előadói és a kötet szerzői, amelyek első, mondhatni klasszikus megfogalmazásai az antikvitásban és/vagy egyenesen Platónnál gyökereznek, de amely fogalmak és problémák ma is jelen vannak életünkben és gondolkodásunkban, így a róluk szóló diskurzusok nem értek, nem is érhettek véget. A konferencia- és könyvsorozat Whiteheadtől kölcsönzött címe ugyan Platónra utal, de egyúttal a kutatások minden korra és a filozófiával rokon tudásterületekre történő kiterjesztésére is ösztönöz bennünket. (Whitehead: "Az egész európai filozófiai gondolkodás története nem más, mint Platón gondolataihoz fűzött lábjegyzet.") A tanulmánykötet-sorozat 2003-ban indult, s mára a hazai bölcseleti élet egyik legjelentősebb sorozata lett, amelyben hazai és határokon túli magyar szerzők egyaránt publikálnak. A magyar szellemi/filozófiai élet ismert és jeles képviselői, akadémikusok, egyetemi professzorok, kolozsvári, újvidéki és pozsonyi magyar tudósok, doktoranduszok és egyetemi hallgatók egyaránt részesei a közös vizsgálódásoknak.
Lábjegyzetek Platónhoz sorozatcímen eddig 19 alkalommal került sor tanévzáró konferenciára Szegeden. A rendezvénysorozat a Magyar Filozófiai Társaság és az SZTE BTK Filozófia Tanszék évenként megrendezésre kerülő nagyrendezvénye. A sorban az első – a 2002-ben tartott –, A szeretet című konferencia előadásai nem jelentek meg nyomtatásban, míg Az erény (2003) című rendezvény kibővített, szerkesztett és gondozott anyaga képezte a Magyar Filozófiai Társaság és a Pro Philosophia Szegediensi Alapítvány által közösen jegyzett, Lábjegyzetek Platónhoz című könyvsorozat 1. kötetét. Bár A bűn című (2004) rendezvény volt a konferenciasorozat harmadik állomása, az ott elhangzott előadások bővített és gondozott szövegeit a könyvsorozat 2-3. köteteként jelent meg, s ezzel szinkronba került a konferencia- és könyvsorozat sorszámozása. A konferenciasorozat 4., A barátság című (2005) rendezvényének anyaga egyben a könyvsorozat 4. köteteként látott napvilágot. Ezt követte A lelkiismeret című konferencia (2006), illetve annak tanulmánykötete a sorozat 5. köteteként, majd pedig A gyűlölet problematikája képezte a vizsgálódások tárgyát (2007), s egyben a könyvsorozat 6. kötetét. Az igazságosság címet viselő konferencia (2008) előadásainak kidolgozott anyaga a sorozat 7. köteteként jelentek meg, míg A szabadság címen rendezett konferencia (2009) kibővített tanulmányai a könyvsorozat 8. köteteként látott napvilágot, majd Az akarat című konferencia következett (2010), melynek részletes tanulmányai a sorozat 9. kötetében lettek kiadva. A 10. kötet Az ész címen az azonos című konferencia (2011) bővített anyagát tartalmazza. A 11. sorszámot viselő tanulmánykötet A szerelem címen jelent meg, magába foglalva az ezen a címen rendezett konferencia (2012) bővített anyagát. A hazugság című konferencia (2013) terjedelmes tanulmánykötetté összeállt és alaposan kidolgozott anyaga a sorozat 12. darabjaként jutott el az olvasókhoz. A könyvsorozat 13. kötete A bizalom című konferencia (2014) apropóján született tanulmányokat tartalmazza. Ezt követte Az agresszió (2015) cimű tanulmánykotet, majd Az emlekezet cimen (2016) jelent meg a témában vizsgálódó kötet. Ezután következett Az idegen cimű konferencia (2017) apropoján született tanulmanykotet, a sorozat 16. köteteként, majd pedig A polisz cimű konferencia (2018) tanulmánykötete jelent meg, a sorozat 17. darabjaként. Az eddigi legutolsó, 18. kötet Az identitas cimű konferencia (2019) önálló tanulmányköteteként látott napvilágot.
A Lábjegyzetek Platónhoz. c. könyvsorozat kötetei online elérhetőek az SZTE Klebelsberg Könyvtár Contenta repozitóriumában: http://acta.bibl.u-szeged.hu/view/series/book/L=E1bjegyzetek_Plat=F3nhoz.html