Heller Ágnes Szegeden
A Budapesti Iskola egykori tagjai a rendszerváltás után tértek vissza Magyarországra, illetve az itt maradt tagjai eltiltásukat követően ekkor jutottak álláshoz, néha hosszú évtizedek után.
A szocializmusnak nevezett rendszer üldözöttei 1973-tól politikai okokból munkanélküliek lettek, egyesek maradtak, mások emigráltak, mint Heller Ágnes, aki 1978-ban Ausztráliába ment. A rendszerváltást követően kapott egyetemi katedrát, és azzal együtt tanszékvezetést Debrecenben Vajda Mihály, aki – bár többször próbálták rávenni az ország elhagyására – az itt maradtak köréhez tartozott, és az ellenzék egyik emblematikus alakja lett. Heller Ágnes 1990-től kezdett visszajárni Magyarországra, tartott előadásokat, többek között Szegeden, Debrecenben és Budapesten.
Heller a rendszerváltás idején már a New School for Social Research (New York) világírű professzora. A tudományos élet rehabilitációjának részeként, elismerve addigi tudományos tevékenységét, 1990-ben lett az MTA levelező, majd 1995-ben rendes tagja. A Szegedi Tudományegyetem (akkor: József Attila Tudományegyetem) Filozófia Tanszékének akkori vezetője, Csejtei Dezső győzte meg, hogy jöjjön Szegedre oktatni, így külföldi állását megtartva létesített jogviszonyt a Filozófia Tanszékkel, ahol egészen a nyugdíjba vonulásáig rendszeresen, minden második félévben kurzusokat tartott és másodállású professzorként oktatott.
1995-ben ugyancsak Szegeden habilitált a zsúfolásig megtelt Auditorium Maximumban a Szépség fogalma című előadásával. Rendszeresen részt vett a tanszékhez kötődő Lábjegyzetek Platónhoz című konferenciákon, ahogy más, a tanszék által szervezett eseményeken is (pl. Descartes-konferencia, 1996).
Heller Ágnes 1999-ben vonult Szegeden nyugdíjba, ugyanakkor itteni jelenléte ezzel egyáltalán nem szűnt meg. A 2000-es években számos alkalommal volt előadása, kerekasztal-beszélgetése, konferencia részvétele szegedi eseményeken: például a Grand Café rendezvényein, de akár a Gyenge Zoltán által szervezett nemzetközi Kierkegaard-konferencián 2013-ban. Az SZTE Filozófia Tanszékéhez, a Magyar Filozófiai Társasághoz, és az MTA SZAB-hoz köthető Lábjegyzetek Platónhoz konferencia-sorozatnak szinte minden tavaszi rendezvényén részt vett, vagy – ha mégsem tudott ott lenni –, adott le írást a megjelenő kötetbe. Hét alkalommal tarot előadást a Lábjegyzetek-konferenciákon, s ezen hét előadásának a szövegét külön kötetben jelentette meg a tanszék és a Magyar Filozófiai Társaság.
Szerette Szegedet, szerette a vitákat és a beszélgetéseket, ő volt az egyetlen, aki képes volt szinte minden előadást végighallgatni, és folyamatosan kérdezni. Kérdezni és vitázni, szinte függetlenül attól, hogy miről volt szó.
Lábjegyzetek Platónhoz – A vita címmel Heller Ágnes Emlékkonferencia megrendezésére került sor 2021. május 27-28-án.