Tudományos előadások és prezentációk
2024 júniusában a baseli Novartis Campus meghívott előadója Karikó Katalin volt.
A Novartis Lecture alapgondolata a Life Engagements projektjének köszönhetően az, hogy a közönség aktívan is résztvegyen a párbeszédben a meghívott neves személyiségekkel, akik izgalmas, interaktív előadások keretében mutatják be szakterületüket, szaktudásukat.
Ennek a gondolatnak a jegyében az előadás után egy beszélgetést is meghallgathatunk a Nobel-díjas Karikó Katalin és a közönség között.
Karikó Katalin előadásában nemcsak a tudományról beszélt, hanem személyes tapasztalatait is megosztotta, és elmesélte inspiráló történetét.
A Nobel-díjas Krausz Ferenc vezette Molekuláris Ujjlenyomatvizsgáló Központ (Center for Molecular Fingerprinting - CMF) úttörő munkájában jelentős mérföldkőhöz érkezett.
2024 június 17-én a CMF - Anne L’Huillier jelenlétében, aki Krausz Ferenccel megosztva kapott fizikai Nobel-díjat 2023-ban - felavatta új lézerlaboratóriumát Szegeden, ami döntő lépés az innovatív technológia magyarországi meghonosításában.
A CMF Summit 2024 - At the Forefront of Disease Profiling - A betegségprofilozás élvonalában című rendezvényen a Nobel-díjas Karikó Katalin, Krausz Ferenc és a 2018-ban szintén fizikai Nobel-díjat elnyert Gérard Mourou (akivel az SZTE kutatóprofesszori szerződést kötött 2024 április 11-én) tartottak előadást.
(A szimpózium és az előadások is angol nyelven zajlottak. Karikó Katalin előadását is megelőzte egy, az életútját és az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztését bemutató kisfilm levetítése.)
2023 októberében, legutóbbi szegedi látogatásakor Karikó Katalin megígérte, elhozza bemutatni a Nobel-díját a Szegedi Tudományegyetemre. Az érem hiteles másolatát az SZTE Nobel-díjas kutatóprofesszora alma materének ajándékozta, és állandó kiállításon helyezte el a Klebelsberg Kuno Könyvtár földszinti terében (2024. április 16.)
A tárlat megnyitója előtti ünnepségen az SZTE TIK kongresszusi termében Karikó Katalin a stockholmi Nobel-hétről tartott élménybeszámolót, melyet személyes élményeivel fotókkal és utánozhatatlan, személyes stílusával tett emlékezetessé. Beszámolójában a Nobel-héttel kapcsolatban mesélt a svédországi tudományos előadásokról, a fogadásokról, a svéd királyi családdal való találkozásairól, illetve arról is, hogy hogyan avatták lovaggá. A beszámoló végén bejelentette, hogy a Nobel-díja hiteles másolatát elhozta és felajánlja a Szegedi Tudományegyetemnek csakúgy, mint a díjjal járó pénzjutalom több mint félmillió dollárját is a kiváló oktatók és hallgatók támogatására.
Karikó Katalin tudományos előadást tartott a XXVIII. Korányi Frigyes Tudományos Fórumon (2024. április 10.), az akadémiai székfoglaló előadása utáni napon. A Semmelweis Egyetem díszvendégeként a fórumon tartott előadásában vázlatosan számba vette az mRNS 1961-es felfedezésétől a vakcina 2021-es klinikumi teszteléséig terjedő időszakot. Felidézte pályájának főbb állomásait, találkozását dr. Drew Weissmannal, közös útjukat a Svéd Királyi Akadémia elismerésének elnyeréséig.
Karikó Katalin Nobel-díjas biokémikus, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) tiszteleti tagja megtartotta székfoglaló előadását, a Pesti Vigadó dísztermében.
Karikó Katalint 2022-ben választotta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) tiszteleti tagjává.
A mostani eseményen (2024. április 9.) Lénárd László, az MTA Biológiai Tudományok Osztályának elnöke méltatta a Nobel-díjas kutatóbiológust.
Ezt követően Ádám Veronika, az MTA Orvosi Tudományok Osztályának elnöke mondott laudációt.
Karikó Katalin Az mRNS terápiás alkalmazása című előadásának az MTA épületének felújítási munkálatai miatt a Pesti Vigadó díszterme adott otthont.
A 2023-as Nierenberg-díjat Karikó Katalinnak adományozták a Covid-19 oltásokat megalapozó úttörő kutatásaiért. A közérdekű tudományos eredményeket elismerő díjjal jutalmazott kutató 2024. március 25-én előadást tartott „Az mRNS fejlesztése a terápiához” címmel San Diegóban.
Az mRNS hat évtizedes útját mutatta be előadásában Karikó Katalin.
"Mélységes megtiszteltetésnek érzem, hogy megkaptam a Nierenberg-díjat" - idézi a today.ucsd.edu Karikó Katalint.
"Nem volt szerencsém ismerni William Nierenberget, de sok a közös bennünk. Az én életem, hasonlóan az övéhez, nagyon szerényen indult. És ahogy a szülei, én is Kelet-Európából vándoroltam be az Egyesült Államokba."
Az élettudományi és orvosi Nobel-díjasok, Karikó Katalin és Drew Weissman előadására rengetegen voltak kíváncsiak Stockholmban. Mintegy ezer ember vett részt személyesen az élettudományi Nobel-díjasok előadásán 2023. december 7-én 14.00 órától.
Előadásaik címe:
Developing mRNA for therapy - Karikó Katalin
Nucleoside Modified mRNA-LNP Therapeutics - Drew Weissman
A Hongkongi Kínai Egyetem (The Chinese University of Hong Kong - CUHK) 2023. augusztus 4-én díszdoktori fokozatot adományozott Karikó Katalinnak, jelentős tudományos felfedezései és életmentő eredményei elismeréseként.
Az ünnepség után Karikó Katalin "Az mRNS fejlesztése a terápiában" címmel tartott előadást, és beszélt kutatási útjáról.
A CUTV felvétele az előadásról megtekinthető itt.
A 2022-ben kihirdetett, az ázsiai Nobel-díjnak is nevezett Tang Prize kitüntetés díjátadó ceremóniájára 2023. augusztus 1-én került sor Tajpej városában. A díjátadót számos egyéb program kísérte. A tajpeji rendezvényt a hat Tang-díjas kutató 2023. augusztus 2-án élőben közvetített előadása zárta. Karikó Katalin előadásának címe: Az mRNS fejlesztése orvosi terápiákhoz.
Mi legyen a célja a kutatásnak? Melyik a fontosabb: a tudomány megértése vagy a tudományos előmenetel? Hogyan őrizheted meg lelkesedésedet a tudomány iránt? Mit jelent a siker? Hogyan lehet a tudományos irodalomban navigálni, az olvasott cikkeket rendszerezni? Hogyan lehet több száz kísérleti eredményt feldolgozni? Miért fontosak az együttműködések és a tudományos kapcsolatok? Melyek az akadémiai és az ipari állások előnyei és hátrányai? Ezekre a kérdésekre is választ keresett Karikó Katalin
„A Karikó-módszer": útravaló fiatal kutatóknak című előadásában, amely az MTA székházában hangzott el 2023. június 5-én. A rendezvényt a Fiatal Kutatók Akadémiája szervezte.
Karikó Katalin 2023 június 3-án, a BME Ünnepi Szenátus eseményén a Neumann János Számítógéptudományi Társaság, valamint a Műegyetem közös kitüntetését, a Neumann Professzori címet vette át.
A kitüntetés átvétele előtti napon, június 2-án az egyetemen előadást tartott az mRNS alapú terápia kifejlesztésének fontosabb lépéseiről.
A Conchita Rábago de Jiménez Díaz Alapítvány 1969 óta minden esztendőben megszervezi a Jiménez Díaz-emlékelőadást, átadja az ehhez kapcsolódó díjat, valamint a Jiménez Díaz Alapítvány kutatási ösztöndíjakat.
Idén, az 54. ünnepségen (időpont: 2023. május 18., helyszín: Madrid, Hospital Universitario Fundación Jiménez Díaz, Aula Magna) Karikó Katalin, a világhírű mRNS-kutató, a Szegedi Tudományegyetem professzora kapta meg a Jiménez Díaz Díjat.
Dr. Karikó Katalint választották a Semmelweis Egyetem legnagyobb presztízsű nemzetközi tudományos elismerése, a Semmelweis Budapest Award legújabb díjazottjává. A Széchenyi-díjas kutatóbiológus, biokémikus, az University of Pennsylvania School of Medicine adjunct professzora dr. Merkely Béla rektortól vette át a kitüntetést 2022. december 15-én, melynek odaítéléséről még 2021 nyarán döntött az egyetem Szenátusa. Az ünnepség után Karikó Katalin Egy biológus gondolatai a kutatásról címmel tartott tudományos előadást.
A Canada Gairdner Díjak nyertesei közé választották Karikó Katalint. Az mRNS-molekula terápiás lehetőségeivel foglalkozó, a Covid-19 járvány megfékezésében kulcsszerepű mRNS-alapú vakcinák kifejlesztéséhez felfedezéseikkel hozzájáruló három kutató - Karikó Katalin (University of Pennsylvania, SZTE), Drew Weissman (UPenn) és Pieter Cullis (University of British Columbia) - mellett Stuart Orkin hematológus (Harvard Medical School), John Dick őssejtbiológus (University of Toronto) is elnyerte a 2022-es Kanada Gairdner Nemzetközi Díjat. A Gairdner Awards csoportba tartozó John Dirks Canada Gairdner Global Health Award 2022. évi elismerését a táplálkozástudománnyal foglalkozó Zulfiqar Bhutta (University of Toronto) kapta, míg Deborah J. Cook (McMaster University) a Gairdner Wightman Díj idei kitüntetettje. Ezen hét Gairdner-díjas kutató különböző találkozókon népszerűsítette a tudományt, tartott előadást a Gairdner Tudományos Héten (2022. október 24. és 28. között). Díjazott kutatótársaival együtt Karikó Katalin is részt vett 2022. október 27-én a Canada Gairdner Awards 2022 Laureates programon, előadást tartott az mRNS-terápia fejlődéséről.
A rák és a SARS-CoV-2 elleni, az mRNS-alapú technológián alapuló vakcinák fejlesztőjeként végzett úttörő munkájáért kapta meg a Német Immunológiai Díjat a biokémikus Karikó Katalin, a Szegedi Tudományegyetem kutatóprofesszora, valamint a BioNTech céget alapító két orvos, Uğur Şahin és Özlem Türeci.
A kitüntetést 2022. szeptember 7-én, a német és az osztrák immunológiai társaság hannoveri kongresszusa nyitányán adták át a három tudósnak.
A Német Immunológiai Díjjal olyan nemzetközileg elismert személyiségeket tüntetnek ki, akik kiemelkedő kutatási eredményeikkel hozzájárultak az immunológiai alapelvek tisztázásához, illetve az alapkutatás klinikai alkalmazásba történő átültetéséhez.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem díszdoktorai közé választotta Karikó Katalint, az egyetem Természettudományi Karának javaslatára.
Az ünnepélyes díszdoktor-avatásra 2022. július 1-én került sor, amelyet követően Karikó Katalin tiszteletére tudományos szimpóziumot rendeztek a Lágymányosi Campuson. Karikó Katalin előadása ezen a fórumon hangzott el. (Az egyetem - Karikó Katalin engedélyével - kiegészítette az előadást az általa bemutatott PPT-kel.)
A 2022. január 25-ei bejelentést követően Karikó Katalin Naruhito császár és Maszako császárné jelenlétében vehette át, első magyarként a Japán Díjat április 13-án. A díjátadást tudományos előadás követte másnap, 14-én.
Az "amerikai Nobel-díjnak” is nevezett Lasker-díj 2021-es kitüntetettje Karikó Katalin és kutatótársa, Drew Weissman voltak. (A díj kihirdetésének időpontja: 2021. szeptember 24.) A díjhoz kapcsolódó előadást 2022. április 9-én online formában tartották meg. A díjátadás ünnepsége 2022. szeptember 29-én zajlott le New Yorkban.
"Az mRNS-vakcina kifejlesztéséhez vezető specifikus RNS-módosítás felfedezéséért” ítélték oda 2021-ben a Keio Orvosi Díjat Karikó Katalinnak. Az élettudományok kutatóinak kreatív és kiemelkedő teljesítményét ismeri el a Keio Orvosi Tudományos Díj. A tudományos előadás 2022. február 15-én Zoom webinar formában valósult meg.
Karikó Katalin beszélgetőtársai Haruhiko Siomi professzor (Keio University School of Medicine, Department of Molecular Biology) valamint Jin Nakahara professzor (Keio University School of Medicine, Department of Internal Medicine (Neurology), Department of Neurology).
2021. november 29-én Milánó legifjabb magánegyetemének (Humanitas University) az első díszdoktora lett Karikó Katalin.
A tanévnyitóval egybekötött ünnepségen Prof. Maria Rescigno, az egyetem kutatási rektorhelyettesének méltató szavai után Karikó Katalin 6 pontba foglalta, s adta át életútjának tapasztalatait:
1. Szeresd a munkádat!
2. Tanuld meg kezelni a stresszt!
3. Koncentrálj arra, amin változtathatsz!
4. Higgy önmagadban!
5. Ismerkedj meg diáktársaiddal, kövesd szakmai munkájukat!
6. Találj megfelelő partnert az élethez!
Karikó Katalin nagy hatású beszédét fölállva tapsolták, köszönték meg a milánóiak.
Karikó Katalin nyerte el 2021-ben a Professor Hawking Ösztöndíjat. A díjátadó keretében tartott előadása a Cambridge Unionban november 1-én hangzott el.
Az Asztúria Hercegnője-díj átvételére október 22-én került sor.
Karikó Katalin köszönőbeszédében elmondja, hogy a tudományos felfedezések útja soha nem egyenes vonalú, minden egyes ponton kanyarokat és fordulatokat tartalmaz, és nemzetközi együttműködésre és sok tudós közreműködésére van szükség. "Fontos azonban, hogy folyamatosan kérdéseket tegyünk fel és kíváncsiak maradjunk. Leonardo da Vinci azt állította, hogy a kísérletek soha nem tévednek, csak az elvárásaink.
Minket nem riasztottak el a kudarcok, hanem arra használtuk őket, hogy kritikus gondolkodásra ösztönözzenek bennünket."
Az orvostudomány területén a legrangosabb svájci díjat, a Reichstein-érmet vette át 2021. szeptember 6-án Karikó Katalin. A módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazását szabadalmaztató biokémikus, a BioNTech cég alelnöke, a Szegedi Tudományegyetem díszdoktora és egykori hallgatója ebből az alkalomból tartott előadást kutatásai során elért nagyobb eredményeiről.
A United Nations Conference on Trade and Development (Genf)) szervezésében a Nobel-díjas Jennifer Doudna társaságában tartott online előadást Karikó Katalin olyan áttörést jelentő technológiák lehetőségeiről és kockázatairól, mint a CRISPR génszerkesztés és az mRNS.
Freund Tamás, az MTA elnökének szavai vezetik fel Karikó Katalin előadását a Magyar Tudományos Akadémia 194. közgyűlésén. A biokémikus prezentációjában vázolja a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban 1978-ban megkezdett kutatói pályáját, doktori disszertációjához végzett antivirális anyagteszeléseit. Ezeknek köszönhetően tudta erős alapokra építeni későbbi eredményeit. Részletesen beszél amerikai éveiről, az mRNS-oltás technológia kifejlesztéséhez vezető tudományos munkájáról.
A Kaliforniai Egyetem Davis Kutatóközpontja szervezésében Karikó Katalin A gyógyászati célú mRNS fejlődése címmel tartott előadást.
Karikó Katalin előadása a Brandeis Egyetem szervezésében online megtartott 50. Rosenstiel-díj átadóünnepségén.