Hangfelvételek, podcastok
Karikó Katalin minden bizonnyal az egyik legnagyobb nemzetközi ismertségnek örvendő magyar - aki gyakorlatilag a teljes ismeretlenségből, egyik pillanatról a másikra vált világhírűvé. A közvélemény szemében ő a Covid legyőzője, akinek köszönhetően kijöhettünk a karanténból, és életünk újra visszaállhatott a járvány előtti normális kerékvágásba. Az Álmok Álmodói podcast-sorozat legutóbbi adásában (2024. november 5.) a Nobel-díjas kutató őszintén mesél kislánykoráról, arról, hogy milyen alapvető emberi értékek szerint éli az életét, és mitől érzi magát boldognak.
"Az emberek szeretnek sikeresnek látszani, de a lényeg az, hogy az ember boldog legyen. Ha nem kaptam volna semmilyen díjat, én akkor is tudtam volna, hogy amit csinálok az jó, mások használják, és ahhoz én is hozzátettem valamit. Ez engem boldoggá tesz."
"Köszönöm azoknak az embereknek is, akik megpróbálták megkeseríteni az életemet - mert ezen okok miatt keményebben dolgoztam és rugalmasabbá váltam." Keményebben dolgozni és rugalmasabbá válni, úgy tűnik, ez Karikó Katalin élettörténetének lényege. Annak ellenére, hogy számos hatalmas kihívással kellett szembenéznie, soha nem vesztette el a reményt. Ehelyett meg van győződve arról, hogy jobb, ha önmagunkra koncentrálunk, és nem esünk kétségbe, ha az élet nem úgy alakul, ahogyan azt elterveztük. A fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj kapcsán megosztja néhány legjobb gyakorlatát az akadályok leküzdésére és arra, hogy soha ne adjuk fel.
Ráadásként néhány éleslátó szülői tanácsot is meghallgathatunk.
(A felvétel 2024. május 23-án lett közzétéve.)
A beszélgetés írásos verziója itt érhető el: https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2023/kariko/podcast/
A Times Radio Off Air című podcast műsorában Jane Garvey és "Fi" [Fiona Susannah Grace] Glover műsorvezetők beszélgetnek Karikó Katalinnal önéletrajzi könyve, az "Áttörések - Életem és a tudomány" angol nyelvű megjelenése kapcsán.
Az "Áttörések - Életem és a tudomány" című önéletrajzi könyvének angol nyelvű kiadása kapcsán Eric Topol beszélgetését hallgathatjuk meg Karikó Katalinnal.
A beszélgetés fő témája a Karikó Katalin kutatói pályáját végigkísérő akadályokon való áttörések küzdelme, sikere - egészen a 2023-as orvosi Nobel-díj elnyeréséig.
A közel egy órás beszélgetés írásos verziója itt érhető el: https://erictopol.substack.com/p/katalin-kariko-the-unimaginable-obstacle
A WILK Newsradio (Pittston, Pennsylvania) különkiadásában, melyben az interjút Paula Deignan készítette, Karikó Katalinnal hallgatható meg egy inspiráló beszélgetés, melynek célja ösztönözni a fiatal kutatókat arra, hogy soha ne adják fel céljaikat.
A beszélgetésben a COVID-19 vakcina kifejlesztésének többéves kutatási folyamatáról tudhatunk meg részleteket. Az interjú aktuális apropója az „Amerikai Innováció arcai” című jelentés. A dokumentumban bemutatott felfedezők – köztük Karikó Katalin – kapta meg 2023. szeptember 13-án, Washingtonban a Bayh-Dole Coalition American Innovator Award elismerést.
Joe Walker 2023. február 15-én készítette a beszélgetést Karikó Katalinnal, amely 2023 augusztus 2-án került adásba. A beszélgetésnek három fő kérdése volt: Karikó Katalin eddigi életútja, az mRNS-technológia jelentősége, végül pedig a tudomány és a társadalom kapcsolata, a tudósok szerepe, támogatottsága valamint a társadalom felelőssége mindezek felismerésében.
A beszélgetés írásos verziója itt érhető el: https://josephnoelwalker.com/147-katalin-kariko/
A Northwell Health 2022. szeptember 7-ei podcastjában a New York-i Feinstein Orvostudományi Kutatóintézet által adományozott Ross-díj kapcsán beszélgetést készítettek Karikó Katalinnal, Drew Weissmannal valamint Kevin Tracey-vel, a Feinstein Institutes for Medical Research elnök-vezérigazgatójával. (A díjat 2022. június 7-én adták át New York-ban.)
A beszélgetés írásos verziója itt érhető el: https://www.northwell.edu/news/insights/honoring-mrna-pioneers-katalin-kariko-drew-weissman
A The American Academy of Achievement beszélgetése Karikó Katalin és Drew Weissman találkozásának jelentőségéről, kezdeti kutatásaik nehézségeiről szól, egészen addig, amíg a 2020-ban kirobbant Covid19-járvány elleni küzdelem során be nem bizonyosodott, hogy a hírvivő RNS (mRNS) nem csak a járvány leküzdésében segíthet, hanem más betegségek kezelésében is hatékony lehet.
Hogyan lehet a nehézségekből erőt meríteni és a magunk javára fordítani? Hogyan tudja átszőni a véletlenek sorozata az életet és mit tartogat végül? Amikor 1985 januárjában éppen a 30. születésnapján Karikó Katalin átvette a felmondó levelét, még maga sem sejtette, hogy milyen utazás veszi kezdetét.
Gábor-Vígh Vanda ÉNIDŐ - A lélektér című podcast műsorának beszélgetése 2021. december 19-én készült.
Az amerikai Business Wars podcast francia megfelelője a Guerres de Business című sorozat, amely a Wondery stúdió és a Prisma Media együttműködésének köszönhetően jött létre. Szerkesztője Lomig Guillo újságíró, aki 2019. december óta a podcast francia hangja is.
A sorozat "La course au vaccin" című részének 2. epizódja ("Le cycle de la hype") a világ köztudatába 2020. elején berobbant koronavírus kapcsán mondja el a vakcinagyártás fejlődésének történetét. Bemutatja Karikó Katalint és kutatói pályájának főbb állomásait, az mRNS-technológia kifejlesztése során leküzdött nehézségeket, Drew Weismann-nal való találkozását, és versenyfutását az idővel, egészen a sikeres vakcina létrehozásáig. A megtett út fázisain keresztül bepillantást kaphatunk a nagy gyártók (Moderna, AstraZeneca, BioNTech) és vezetőik erőfeszítéseibe is, így például megismerkedhetünk Robert Samuel Langer, Barney S. Graham, Derrick J. Rossi COVID-19 elleni vakcinák kifejlesztésében játszott szerepével is.
A Professor Hawking Ösztöndíj keretében a Cambridge Unionban tartott előadása alkalmából a Cambridge Radio interjút készített Karikó Katalinnal. A beszélgetésben életéről, pályafutásáról és kutatásainak eredményéről beszél az mRNS-vakcinák fejlesztésével kapcsolatban. (A hangfelvétel Karikó Katalin válaszaira fókuszál.)
Gina Kolata The Daily podcast (The New York Times) műsorában kötetlen beszélgetés keretein belül térképezte fel Karkó Katalin életútját, kutatásait. A magyar kutatónő megszállottan hitt az mRNS-ben rejlő lehetőségekben, de évtizedeken át intézményi akadályokba ütközött. A koronavírusjárványban megmentett többmillió emberélet azonban meghozta kitartásának gyümölcsét.
Hogy működik pontosan a módosított mRNS és az ezen alapuló vakcina? A vírusokkal szemben már győzött, de milyen betegségekre lehet még jó? Baranyi Márton a Brain Bar podcast riportere Karikó Katalin Széchenyi- és Semmelweis Ignác-díjas kutatóbiológussal, biokémikussal, a szintetikus mRNS alapú vakcinák technológiájának szabadalmaztatójával beszélgetett.
Kiemelten fontosnak tartotta, hogy találkozzon a fiatalokkal is Karikó Katalin, akit egy beszélgetésre láttak vendégül a Szegedi Tudós Akadémia hallgatói. Itt beszélt a tudományos pálya rögös, de kihívásokkal és mégis örömökkel teli feladatairól, és az újabb vakcinakutatások irányáról is. A Kossuth Rádió munkatársa, Nagy Margit készített vele interjút.
Karikó Katalin szegedi látogatása alkalmával ellátogatott egykori munkahelyére, a Szegedi Biológiai Kutatóközpontba, megcsodálta a Móra Ferenc Múzeumot, a Somogyi-könyvtárban könyveket fogadott örökbe. A világhírű kutatóbiológus a Rádió 88 munkatársa, Balázs István kérdéseire elmondta, nagyon hálás a kedves visszajelzésekért, elismerésekért amiket a látogatása során kapott a szegediektől.
A Kommcast, a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének 2021. márciusi podcast adásában mostani egyetemi hallgatók kérdezték az egykori szegedi diákot, Karikó Katalint. Az anekdotákkal fűszerezett beszélgetésben sok olyan kérdést tesznek fel a fiatalok, amelyek iránymutatásul szolgálhatnak számukra a világhírnévhez vezető úton.
Négy magyar kutató, Karikó Katalin, Szabó Gábor, Boros Gábor, Pardi Norbert is részt vettek az eddig leghatásosabbnak tűnő koronavírus ellenes vakcina, a Pfizer és a Biontech közös védőoltásának kifejlesztésében.
Karikó Katalin a BioNTech alelnökeként a kutatócsoport vezetője is volt.
A Kossuth Rádió A nap kérdése című műsorában (2020. november 20.) exkluzív interjú keretén belül, a világon elsőként, mindannyiukat megszólaltatta Nagy Margit riporter.
A Kossuth Rádió Felfedező a tudományról című műsorában Gimes Júlia készített interjút (2020. november 5.) Karikó Katalinnal. Milyen oltóanyagok készülnek még? Hogyan lehet majd előállítani több tehervagonnyi vírust, hogy emberek milliárdjait be tudják oltani? A dohánylevélben megtermelt ellenanyag lehet-e az egyik megoldás? Ezekre a kérdésekre keresi válaszát a BioNTech biotechnológiai cég alelnökétől.