Szegedi Biológiai Kutatóközpont – kutatási alapok és személyes kapcsolatok
Az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont megalapítását a biológiai tudományok erőteljes fejlődése hívta életre. Az 1960-as években egyre inkább lehetővé vált az élettani jelenségek fizikai és kémiai alapú vizsgálata. Szintén a biológiai alapkutatások erősödését eredményezte az a felismerés, hogy az orvosi és agrártudományok sem tudnak kellő ütemben fejlődni magukban. Egy szegedi akadémiai telephely létrehozása azonban komoly politikai és tudományszervezési vitákat váltott ki a kezdet kezdetén. Az MTA Biológiai Osztályának vezetése nehezen adta hozzájárulását a vidéki telepítéshez, amely aggodalmaik szerint a "biológiatudomány lassabb fejlődéséhez" vezetett volna. A korszak decentralizációs kultúrpolitikája azonban Szeged javára döntött.
A központ alapkőletétele az akkor fontos dátumként jelölt 1968. április 4-hez köthető. A gyorsütemű építkezéseknek köszönhetően, pontosan három évre rá, 1971 áprilisában Erdey-Grúz Tibor, az Akadémia elnöke ünnepélyes keretek között avatta fel az első szakaszban felépült szárnyat. Az épület ekkor már otthont adott mind a négy – Növényélettani, Genetikai, Biofizikai és Biokémiai – intézetnek, ahol el is kezdődött a tudományos munka. Az eredeti elképzelések szerint a "bioreguláció kérdése", azaz az életfolyamatok szabályozásának tanulmányozása került a kutatás középpontjába. Úgy tervezték, vizsgálják a gének működésének, egyes anyagcsere-folyamatoknak a szabályozását, a szervezet védekezőmechanizmusainak kialakulását, az energia átalakítását a fotoszintézisben és a fotoszintézis egyes elemeinek létrejöttét. Hangsúlyosan kívántak foglalkozni a növényi anyagcserével, különösen a növényi vírusrezisztenciával. Terveik között helyet kaptak a növényi, a rovar- és az emberi genetika egyes kérdései is.
Az SZBK hivatalos születésnapja 1973. október 11., az épületavatás dátuma. Az intézmény szellemi atyja, az MTA akkori alelnöke, az első főigazgató, a Biokémiai Intézet vezetője Straub F. Brunó akadémikus. A további intézetvezetők - Alföldi Lajos (Genetika), Farkas Gábor (Növényélettan), Garay András (Biofizika) - mellett az avatóünnepség díszvendége volt a hajdani szegedi kutató, a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert is.
A kutatásoknak kezdetben különösen nagy lendületet adott az ENSZ 1,25 millió dollár értékben kiosztott, úgynevezett UNDP-támogatása (United Nations Development Programme), amely rendkívüli összeg volt a magyar szocialista tudományos életben. Az országban szinte egyedi módon külföldi tanulmányutak finanszírozására, konferenciák szervezésére, neves tudósok meghívására nyílt ezáltal lehetősége a szegedi központnak. Az intézet gyorsan bekerült a nyugati tudományos élet áramlatába.
A Magyarországon nagy múltú biofizikai kutatások ösztönzőleg hatottak – az egyetem biofizikai tanszékétől immáron független – Biofizikai Intézet alapkutatásaira. A kialakított munkacsoportokban az élő rendszerekben felvetődő tudományos kérdések fizikai szemszögű tanulmányozása folyt, részben az élettelen anyag fizikai-kémiai tulajdonságainak vizsgálatára kidolgozott műszerekkel és módszerekkel. Kezdetben három kutatócsoport látott munkához, ezek a biológiai aszimmetriát, a membránok elektromos és fizikai tulajdonságait, valamint az idegrendszerben lejátszódó jelátvitel mechanizmusát kutatták. Hamarosan azonban egy negyedik csoporttal is bővült az intézet tevékenységi köre.
Számos meghatározó személyiség érkezett ekkor Szegedre, közöttük Tomasz Jenő, aki az utóbbi, a nukleotid-kémiai csoport vezetője lett. A kis létszámú munkaközösség kutatási témáját ő maga határozta meg. Első munkatársai Simoncsits András, Bottka Sándor és Ludwig János voltak. Velük kezdetben viszonylag egyszerű nukleotid-származékok szintézisével és jellemzésével foglalkoztak. A munka egy néhány évvel korábban izolált természetes nukleotid-anhidrid szerkezetigazoló szintézisével indult. Az intermedier szintézisében az ammónium-hidroxid víz helyett történő alkalmazása nem várt eredményhez, addig nem ismert nukleotid-származékok felfedezéséhez vezetett. Ezek a kísérletek a jóval később elterjedt DNS-szintézis előfutárának is tekinthetők.
Karikó Katalint, a Magyar Tudományos Akadémia ösztöndíjasaként ekkor, 1978-ban hívta meg Tomasz Jenő munkacsoportjába. A nukleinsavak szerkezetének és funkcióinak megismerésére alapuló molekuláris biológia éppen ebben az időszakban vált világszerte az élettudományok meghatározó tudományterületévé. A kutatóműhely, amelyhez Karikó Katalin is csatlakozott doktori tanulmányaival, az akkor felfutóban levő diszciplína világszínvonalát képviselte. Ők voltak az "RNS-labor". Karikó Katalin a Genetikai Intézetbe távozó Simoncsits András asztalát kapta meg.
A fehérjét kódoló, úgynevezett mRNS nagyon hosszú, több száz, illetve ezer nukleotidot tartalmaz. Ekkor még mRNS-t nem tudtak készíteni, mert az enzim, az RNS-polimeráz, amelyet ma használnak, még nem állt rendelkezésre. Így a 70-es évek végén, amikor még csak nagyon rövid, 3-4 nukleotidból álló RNS darabokat tudtak kémiailag szintetizálni, Karikó Katalin feladata e molekulák antivirális hatásának vizsgálata volt. Az antivirális molekulák keresése a gyógyszergyártók egyik fontos érdeklődési területe volt, így a projektet a Chinoin támogatta. Ludwig Jánossal feladatul kapták a molekula szintetikus előállítását, valamint sejtbe vitelének megoldását. Ekkor kísérleti körülmények között még csak elektroporációval sikerült a molekulát bejuttatni, ez azonban emberen nem alkalmazható, így a finanszírozásuk hamarosan megszünt. Ezzel párhuzamosan Karikó Katalin bekapcsolódott a Biokémiai Intézet több kutatási projektjébe is Duda Ernő és Kondorosi Éva mellé.
A Tomasz-féle labor számos eredménnyel büszkélkedhetett. Az intézetben írták le először a nukleotidkémia kutatói a legegyszerűbb nukleozid-foszfodiamidátokat, ezeket a töltéssel nem rendelkező nukleotid-származékokat, és módszert dolgoztak ki általános szintézisükre is. Sikeresen szintetizáltak polinukleotidokat is, amelyek a biológiai örökítőanyag (DNS, RNS) modelljének tekinthetőek. Feltűnést keltő eredmények közé sorolható Simoncsits András RNS-szekvenálási módszere. A laborban végzett munka jelentősége az is, hogy Karikó Katalin itt kezdett el vírusokkal dolgozni és először használt módosított nukleozidot.
A kutatócsoport megszüntetése után, az SZBK Biofizikai Intézetben szerzett szakmai tapasztalatokkal felvértezve Karikó Katalin 1985-től az Amerikai Egyesült Államokban, Philadelphiában folytatta a kutatómunkát, ami a Szegeden megismert témához sok szálon kötődött, s annak szerves folytatása volt.
A kutatónő 1997 karácsonyán így írt Philadelphiából Tomasz Jenőnek: "Sanyi [Bottka Sándor] látogatásakor felidéztük a régi szép időket, amikor még mindketten a maga csoportjában dolgoztunk. Úgy tűnik, hogy még most is mindenki nukleotidokkal foglalkozik a kis csoportunkból, s erre igazán büszke lehet. Én meg vagyok sorsommal elégedve, s hálás vagyok magának, hogy elindított ezen a pályán."
A biológiatudomány fejlődése, a Szegedi Biológiai Központ eredményei –
válogatás korabeli híradásokból
Egész életemben "berepülőpilóta" voltam: Orosz László genetikussal beszélget Kapitány Katalin. In: Természet Világa, (131) 1. pp. 12-16. (2000)
Sulyok, Erzsébet: A főigazgató a múltbeli lendületről és a jövő esélyeiről: Az SZBK negyedszázada. In: Délmagyarország, (86) 276. p. 3. (1996)
B., P.: Sajtótájékoztató a Szegedi Biológiai Központban: az alapkutatás a jövő szolgálata. p. 8. (1987)
Halász, Júlia: Az első hazai genetikai kongresszus után: "rémítő álmok" helyett "csodák": biztató jelek a hazai egyetemeken. In: Esti Hírlap, (32) 104. p. 3. (1987)
Montskó, Éva: A leghosszabb mesterséges gén. In: Magyar Nemzet, (50) 263. p. 10. (1987)
Montskó, Éva: A szegedi a leghosszabb: DNS-lánc 1800 alapegységből. In: Magyar Nemzet, (50) 165. p. 3. (1987)
Simoncsits, András: A világ leghosszabb mesterséges génje. In: Delta, (21) 12. pp. 18-19. (1987)
Stein, Zoltán: "Mindent egy lapra tettünk fel": a leghosszabb DNS-lánc. In: Csongrád Megyei Hírlap, (44) 237. p. 3. (1987)
Szegedi biológusok tudományos sikere. In: Csongrád Megyei Hírlap, (44) 165. p. 8. (1987)
Becsei, Péter: Kutatások akadémiai alapból: a génterápia jövőjéért. In: Csongrád Megyei Hírlap, (43) 221. p. 3. (1986)
Polner, Zoltán: A magyar tudomány műhelye: a szegedi biológiai központ. In: Kisalföld, (42) 45. p. 10. (1986)
Palugyai, István: Gondolatok a biotechnológiáról: szél nélkül vitorlázni. In: Magyar Hírlap, (18) 137. p. 8. (1985)
Polner, Zoltán: Mesterséges génszintézis: és ami mögötte van. In: Csongrád Megyei Hírlap, (42) 103. p. 6. (1985)
Chikán, Ágnes: Inzulintermelés - génsebészettel. In: Magyar Nemzet, (47) 12. p. 5. (1984)
Csávás, Sándor: Alapkutatások világszínvonalon: nem csalás, nem ámítás... In: Műszaki élet 26. p. 10. (1984)
Kovács, Judit: Átoperált baktériumok. In: Magyar Nemzet, (47) 46. p. 9. (1984)
Pető, Gábor Pál: Inzulint termelő baktériumok Szegeden: nemzetközi színvonalú tudományos eredmény a cukorbaj gyógyszerének előállításában. In: Népszabadság, (42) 10. p. 5. (1984)
Tudományos előadássorozat a Szegedi Biológiai Központban: Straub F. Brunó köszöntése. In: Csongrád Megyei Hírlap, (41) 9. p. 3. (1984)
Barabás, Zoltán: A genetika dogmáiról: beszélgetés Venetianer Pál biológussal. In: Élet és Tudomány, (38) 19. pp. 590-591. (1983)
Ludas, M. László: Az MTA Szegedi Biológiai Központjának tíz éve: beszélgetés Alföldi Lajos főigazgatóval. In: Élet és Tudomány, (37) 1. pp. 9-12. (1982)
Pálfalvi, Nándor: Kell-e nekünk a tudomány?: beszélgetés Straub F. Brunó akadémikussal. In: Képes Újság, (23) 19. pp. 4-5. (1982)
Pécsi, Tibor: Az 1982. évi kémiai Nobel-Díj: a nukleoszómák. In: Élet és Tudomány, (37) 48. pp. 1507-1509. (1982)
Sain, Béla: Rejtélyes génszakaszok: az intronok. In: Élet és Tudomány, (37) 35. pp. 1091-1092. (1982)
Papp, Zoltán: Belenéztem az elektron-mikroszkópba. In: Csongrád Megyei Hírlap, (38) 120. p. 4. (1981)
Bérczi, Alajos: A biomembránok. In: Élet és Tudomány, (35) 8. pp. 242-244. (1980)
Korányi, Pál: Fölfedezték az örökítőanyag új formáját: a Z-DNS. In: Élet és Tudomány, (35) 11. pp. 326-328. (1980)
Bencze, Gábor: A sejtek sorstérképe. In: Élet és Tudomány, (34) 21. pp. 643-645. (1979)
Garab, Győző: Élet a fényből: a növények akkumulátorai. In: Élet és Tudomány, (34) 48. pp. 1510-1511. (1979)
Mustárdy, László: Beszélő képek: a kloroplasztisz közelebbről. In: Élet és Tudomány, (34) 47. p. 1482. (1979)
Straub, F. Brunó: Mi a nekünk való tudomány? In: Képes Újság, (20) 14. p. 25. (1979)
Tigyi, András: Orvosi Nobel-díjasok 1978-ban. In: Természet Világa, (110) 3. pp. 100-101. (1979)
Zádor, Erika: Parányi élő villamos erőművek: bíborbaktériumok "fényes" jövője. In: Népszabadság, (37) 11. p. 15. (1979)
Antal, Anikó: Kísérletek a Szegedi Biológiai Központban: génsebészet - utópiák nélkül. In: Magyar Hírlap, (11) 303. p. 7. (1978)
Buza, Péter: Escherichia coli: a varázsló pálcáját eltörik? In: Magyar Hírlap, (11) 122. p. 6. (1978)
Jánossy, András: Az anyagvizsgálat egy újabb módja, a röntgen-mikroelemzés. In: Élet és Tudomány, (33) 24. pp. 739-742. (1978)
Dénes, János: Szegedi kutatók kísérletei. In: Csongrád Megyei Hírlap, (34) 179. p. 6. (1977)
Hadlaczky, Gyula: A növényi kromoszómák azonosítása. In: Élet és Tudomány, (32) 32. pp. 1004-1005. (1977)
Németh, Gizella és Maliga, Pál: Vírusmentes gyümölcsfák – lombikból. In: Élet és Tudomány, (32) 49. pp. 1554-1556. (1977)
Szalay, Antal: Ha biológia, akkor Szeged: két sejt, meg a harmadik. In: Kisalföld, (33) 178. p. 9. (1977)
Jánossy, András: A juvenil hormontól az EDAX-ig: az élő anyag vallatása. In: Magyar Hírlap, (7) 149. p. 8. (1974)
Pető, Gábor Pál: A távlati kutatási terv egyik főiránya: az életfolyamatok szabályozásának mechanizmusa: beszélgetés Straub F. Brunó akadémikussal. In: Népszabadság, (31) 84. p. 5. (1973)
Dallmann, László és Burg, Kornél: A sejtek hibridizálása. In: Élet és Tudomány, (27) 49. p. 2310. (1972)
Láng, István: A bioreguláció. In: Élet és Tudomány, (27) 18. pp. 836-838. (1972)
Ludas, M. László: Az MTA Szegedi Biológiai Központja. In: Élet és Tudomány, (26) 14. pp. 645-651. (1971)
Straub, F. Brunó: Hol tart a biológia forradalma? In: Delta, (1) 1. pp. 8-11. (1967)
Válogatás az SZTE Klebelsberg Könyvtár
Képtár és Médiatéka adatbázisából
-
A Szegedi Biológiai Központ Növényélettani Intézetének kísérleti telepítései
-
Karikó Katalin akadémiai ösztöndíját megítélő adományozó levél
-
Karikó Katalin MTA Szegedi Biológiai Központ dolgozói igazolványa
-
A Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontja
-
Tomasz Jenő a Biofizikai Intézet Nukleotid-kémiai csoportjának vezetője
-
Karikó Katalin átveszi doktori oklevelét Kristó Gyula rektortól
-
Karikó Katalin a József Attila Tudományegyetem ünnepi doktoravató szenátusülésén
-
Karikó Katalin a József Attila Tudományegyetem ünnepi doktoravató szenátusülésén
-
A Szegedi Biológiai Kutatóközpont, Karikó Katalin első munkahelye
-
A Szegedi Biológiai Központ Biofizikai Intézetének laboratóriumai