Bevezető
Foglalkozhat-e politikával egy Nobel-díjas természettudós? Foglalkozott-e politikával hazánk híres Nobel-díjasa, Szent-Györgyi Albert? Olyan történelmi korban élt, mikor ezt nem lehetett elkerülni. Két világháború, fasizmus, antiszemitizmus, orosz megszállás, kommunista diktatúra. Olyan korok és eszmeáramlatok, amiben a szellem emberének megszólalnia, sőt cselekednie kell.
A kiállításban végigtekintjük Szent-Györgyi politikai megnyilvánulásait az 1930. évi hazatelepüléstől az 1947-es emigrációig. Alapmunkának a témában elkészült monográfiánkat használjuk. (Tasiné Csúcs Ildikó: Szent-Györgyi Albert, a tudós politikus, Typotex 2023.) De egy kiállításhoz illően itt korabeli filmhíradórészletekkel színesítjük és könyvtárunk gazdag, unikális képanyagával jelenítjük meg az eseményeket. Mindvégig szem előtt tartva Szent-Györgyi legnagyobb motivációját a közszereplésre. Ő ugyanis vérbeli tudósként mindig azon munkálkodott, hogy az ország kulturális és tudományos elmaradottságát sikerüljön felszámolni, és a tudomány színvonalát nemzetközi szintre lehessen emelni.
Erről önmaga így nyilatkozott egyik hivatalos hazalátogatása alkalmából a Magyar Televíziónak 1973-ban:
„egy országnak a nagysága attól függ, hogy mennyiben járul hozzá a közös emberi értékekhez, és mint magyar ember azt kívánom, hogy Magyarország a nagyhatalmak közé tartozzon és legyen nagy mindenben, amiben egy kis ország nagy lehet. És erre minden adottság és lehetőség megvan csak a szellemi életet kell támogatni és nem szabad elválasztani a nemzeti mivoltunktól, attól, hogy magyarok vagyunk. Én a legbékésebb ember vagyok szeretném, hogy Magyarország az egész világot meghódítsa. Az ország határait politikailag nem lehet bővíteni anélkül, hogy másokat eltiporna az ember vagy megbántana. A szellemi életben mindenki olyan nagy lehet és mindenki szabadon fejlődhet olyan nagyra, amennyit az esze megbír. És ebben az értelemben kívánom, hogy Magyarország tartozzék a legnagyobb országok közé.”
Készítette: Dr. Tasiné Dr. Csúcs Ildikó PhD, történész könyvtáros
A készítésben közreműködött Nagy Dóra (csoportvezető) és Nemes Réka a Tartalomszolgáltató Osztály munkatársai valamint Pap Kornélia a Különgyűjteményi Osztályról. Tisztelettel köszönjük a Somogyi Városi és Megyei Könyvtár valamint a Móra Ferenc Múzeum munkatársainak az egyedülálló képanyag elkésztésében nyújtott segítségét.
Készült a Kutatók Éjszakája 2024 programsorozat keretében.