Küzdelem a szegedi egyetem fennmaradásáért

Kép1.jpg

Hóman Bálint kultuszminiszter

Az 1929-ben indult pénzügyi-gazdasági krízis 1931-re világméretű gazdasági válsággá duzzadt, ami elérte hazánkat is. 1929-től megszűnt a pénzügyi kölcsönök felvételének lehetősége, a magyar termékeket a külföldi piacokon egyre csökkenő áron lehetett eladni, miközben a korábbi hitelek nyomán felvett tartozások óriási terhet jelentettek. 1931 nyarán nyilvánvalóvá vált: Magyarország a tönk szélére került és külső beavatkozás nélkül nem lesz képes pénzügyeit rendbe hozni. (Ez végül a Bethlen-kormány lemondásához vezetett.) Ekkor a Népszövetség egy pénzügyi tanácsadót nevezett ki a magyar kormány mellé, az amerikai Royall Tyler személyében. Az ő vezetésével dolgozó Tyler-bizottság szigorú intézekedéseket vezetett be, amelyek betartását következetesen elvárta és ellenőrizte. A helyzetet súlyosbította, hogy az elcsatolt területekről több diplomás átköltözött Magyarországra, és itt keresett állást magának, a diplomás "túlkínálatot" tehát diplomás munkanélküliség követte. Mindezek következtében a frissen végzett diplomás fiataloknak is egyre nehezebb lett az elhelyezkedésük, ami általános elégedetlenséget szült az egyetemisták körében és diákzavargásokban, antiszemita jellegű megmozdulásokban öltött testet.

jogi_kar_001.PNG

Délmagyarország 1933.03.12. vezércikk

mfm_tn13142.jpg

Somogyi Szilveszter Horthy Miklóst fogadja

1933. március 8-án és 9-én Hóman Bálint Lázár Andor igazságügy-miniszterrel együtt látogatott Szegedre, s ekkor beszélt a szegedieknek először közvetlenül költségvetési redukciós tervekről. Ezek között lehetséges változatként szerepelt konkrétan Szegeden az egyetem jogi fakultásának a felszámolása. Ez a miniszteri kijelentés hidegzuhanyként érte a Klebelsberg gondoskodásához és nagyvonalúságához szokott szegedi közvéleményt, minden szegedi polgárban óriási felháborodást keltett. Hóman Bálintot a sajtó egyetemromboló jelzővel illette.

Az egyetemi és városvezetés minden követ megmozgatott a terv megvalósulása ellen. Somogyi Szilveszter kezdeményezésére a bírói és ügyészi kar vezetőinek országos hatókörű konferenciája Szegeden került megrendezésre 1933. szeptember 24-én Lázár Andor igazságügy-miniszter vezetésével.

glattfelder_vagott.PNG

Glattfelder Gyula
csanádi püspök

A konferencia résztvevői felkeresték Glattfelder Gyula megyés püspököt is, aki köztudottan a város pártján állt. Június 16-án a felsőház pénzügyi bizottságában is kiállt az egyetemek sértetlensége mellett, hangsúlyozva, hogy a leépítés „a szellemi proletariátus számát nem csökkentené, de számottevő pénzügyi hatása sem volna.

Szily Kálmán államtitkár 1933. szeptember 27–29. között tett háromnapos látogatást a szegedi egyetemen, és annak gazdasági hivatalától kezdve – rektori vagy dékáni kíséretben – valamennyi intézetét végigjárta. Szóba került a városnak az állammal szemben fennálló építkezési tartozása, amit a város – a megállapodás alapján ‒ csak akkor fizetett volna vissza az államnak, ha az befejezi az egyetemi építkezéseket. Nagyon valószínű, hogy Somogyi Szilveszter polgármester ezt használta ütőkártyának a minisztériummal való tárgyalásokon a jogi fakultás védelmében, nyomatékosítva azt a bírák és ügyészek fent említett demonstratív meghívásával. Hóman Bálint egy hónappal későbbi nyilatkozatában ugyanis arra hivatkozott, hogy a jogi kar fennmaradását a város kizárólag Somogyi Szilveszternek köszönheti, mert az ő érvei győzték meg arról, hogy a jogi kart nem lehet elvinni Szegedről.

Az államtitkári látogatás kapcsán, Széki Tibor az egyetem rektora úgy nyilatkozott, hogy „a jogi fakultás ügye jól áll.” 

A szegediek még nem tudták, hogy a kultuszminisztérium egy másik szegedi fakultás megszüntetését helyezte kilátásba: az orvostudományiét.

Küzdelem a szegedi egyetem fennmaradásáért