Dante a filmművészetben (válogatás)

Dante_icon_2.jpg

Giuseppe de Liguoro - Francesco Bertolini - Adolfo Padovan: L'Inferno (1911)  (mint első példa is a "Biblia Pauperum" műfajára)

A 20. század elején főleg Olaszországban és Franciaországban kezdett igény lenni a jelentősebb irodalmi alkotások filmre vitelére, népszerűsítő szándékkal. Az első ilyen, egész estét betöltő alkotás az olasz filmművészetben Dante művének, az Isteni színjátéknak a megalkotása volt.
(Az 1911-ben készült L'Inferno Ligurionak nem az első filmje volt: 1908-ban már készített egy nyolc perces Pokol-feldolgozást az Ugolino-történet alapján - Pokol, XXXIII. ének.) Az 1911-ben készült alkotást leginkább az ő műveként tartják számon, azonban az is bizonyos, hogy Adolfo Padovan mint író, a forgatókönyvet adta hozzá alapul. A film 3 éves forgatás után 1911-ben a milánói Teatro Marcendantéban lett bemutatva. A film meg kellett oldja a némafilmek azon dilemmáját, hogy hogyan lehet a történeteket stilizáltan, ugyanakkor mindenki által követhetően bemutatni, narratív hangsúlyozással. A feliratozás ezt a célt szolgálta, amit az olasz költő, Gabriele D'Annunzio készített.
Gustave Doré illusztrációi ihlették a film képi világát.

A filmet 2002-ben restaurálták és újrakiadták a Tangerine Dream által komponált és előadott új filmzenével.
2006-ban a Cineteca di Bologna elkészítette az új restaurálást, amelyet 2011-ben DVD-n a Cinema Ritrovato sorozatban adtak ki, a film elkészítésének 100. évfordulója alkalmából.

Felhasznált iroddalom:
Bárdos Judit: Dante ihlette filmek
Filológiai Közlöny, 36. évf., 1. sz., 2017., pp.101-110.

Dante_icon_2.jpg

1989--1991: Peter Greenaway-Tom Phillips: TV Dante (mini-series)

1990-ben a híres angol filmrendező, számos művészfilm alkotója bemutatta Tom Phillips-szel közösen létrehozott TV-s mini sorozatát, a TV Dantét. A film egy érdekes kísérlet a multimédiás elemek felhasználására a filmművészetben. A Pokol első nyolc énekét dolgozták fel ilyen módon 1988-ban. A film nem szokványos, egy avantgárd kísérletnek fogható fel.

Dante_icon_2.jpg

1995: David Fincher: Hetedik

Dante műve a horror műfaját is megkísértette: a filmben a megrögzött gyilkos Chaucer, Shakespeare és Dante gondolataival igazolja tettének indítékait.

A filmet Los Angelesben forgatták, de játszódhatna bármely nagyvárosban. Félhomály, eső - igazi film noir. A pokolban járunk. Olyan színészeket láthatunk a filmben, mint Morgan Freeman és Brad Pitt mint nyomozók, Kevin Spacey és Gwyneth Paltrow.

Felhasznált irodalom:
Kömlődi Ferenc: Pokoljárás
Filmvilág, 1996/12., 28. p.

Dante_icon_2.jpg

2010: Victor Cook - Mike Disa - Sangjin Kim: Dante's Inferno: An animated Epic

Az animációs film világában nagy sikert aratott 2010-ben egy amerikai-japán-dél-koreai film: a Dante Pokla.

Dante_icon_2.jpg

2014: Luca Lussoso: Dante

Dante művének újragondolása a modern digitális technika eszközeivel, célja mindenki számára elérhetőbbé tenni a Dante remekművét.
Évekkel Beatrice halála után a reményvesztett és a gyásztól még mindig lesújtott Dante nem találja helyét a világban. Beatrice segítségül hívja mellé Vergiliust, aki vezetője lesz az Alvilágban. Luca Lussoso filmjének története ismerős: a megkezdett utat be kell fejezni, majd vissza is kell térni onnan, hogy el lehessen mesélni.

Forrás: Mymovies.it

Dante_icon_2.jpg

2015: Fabrizio Biggio-Francesco Mandelli: La solita commedia

A film az olasz társadalom szatírája. Alaptörténete az, hogy a Pokol már elavult szerkezetű az aktuális bűnök "kezelésére", "katalogizására", így kaotikus állapotok uralkodnak. Lucifer tehát összefogva Istennel eldönti, hogy egy ember hozhat rendet, és ez csakis Dante lehet, aki már egyszer ezt sikeresen megtette. Így segítségül hívják Dantét, akinek egy olasz nagyvárosban kell a feladatot teljesítenie, kísérője egy harmincas éveiben járó fiatalember, Demetrio Virgilio.

Forrás: Movieplayer.it

Dante_icon_2.jpg

2016: Ron Howard: Inferno

Dan Brown regényének (Inferno) adaptációja 2016-ban lett a mozikban bemutatva. Langdon professzor szerepében ismét Tom Hanks látható. A cím nem véletlen: Dante Isteni színjátékának első könyvére épül a történet. Langdon professzornak először Botticelli Az Inferno térképe (1485) című festményében elrejtett utalásokat kell értelmeznie, majd a nyomok Firenzébe vezetnek.

Dante_icon_2.jpg

2016: Ralph Loop: Botticelli: Inferno

A film a magyar mozikban A művészet templomai sorozaton belül a Botticelli: Dante pokla (2016) címmel ment. A film Botticelli híres képének (a Pokol térképe) elemzése kapcsán ismertet meg Dante világával.

Dante_icon_2.jpg

2022: Pupi Avati: il film su Dante

Több neves filmmel a háta mögött,  a 82 éves Golden Globe-díjas Pupi [Antonio] Avati (producer, filmrendező, forgatókönyvíró) 18 éve készül Dante életrajzát bemutatni. A 700 éves évforduló alkalmából, az olasz kulturális minisztérium pénzügyi támogatásával készült el a film. A film forgatókönyvén számos Dante-szakértő is dolgozott. A filmet a Duea Film a RAI Cinema közreműködésével mutatta be, a tervezetthez képest egy kisebb csúszással, 2022. szeptember 29-én az olaszországi mozikban. A film Boccaccio Dante élete című művének adaptációja.

A rendező több riportban is arról beszél, hogy 82 évesen élete legnagyobb kihívása a Dante életéről szóló című film elkészítése. Élete fő művéről van szó, 2003 óta tervezte megvalósítani. Amikor azonban elővette filmkészítési tervét, falakba ütközött, túl nagy felelősségnek érezhették Dantéról filmet készíteni. Boccaccio személyét Sergio Castellitto, az olaszok egyik legnépszerűbb színésze alakítja. A filmben négy színész játsza el Dantét életének négy korszakában, melyekben öt, kilenc, tizennyolc és ötvenhat évesen láthatjuk. (Puppi Avatit a serdülőkor megfilmesítése izgatta leginkább. Többször kiemelte riportjaiban, hogy Dantéről, az emberről nem sokat tudunk, és számára leginkább a fiatal Dante ad kulcsot személyiségének alaposabb megismeréséhez.) A film színhelyei: Umbria, Marche, Toscana, Emilia Romagna, valamint Lazio tartományok.