A "Paprika-diploma"
A tréfás, úgynevezett „Paprika-diplomával” köszöntötték szegedi munkatársai Nobel-díjas kollégájukat
Az „okmány”, amely a maga nemében valóságos kis műalkotás és igazi kuriózum az utókor számára, Györffy Zsuzsa munkája. Ő készítette Szent-Györgyi szegedi díszdoktori oklevelét is. Róla csak annyit tudunk, hogy lánya volt Györffy István szegedi professzornak, aki az Általános és Rendszeres Növénytani Intézetet, valamint az egyetemi füvészkertet vezette 1921-1940 között. Az 1939/40-es egyetemi évkönyvben a Szerves és Gyógyszerészvegytani Intézet munkatársai között találjuk díjtalan gyakornokként – ebben az időben ezt az intézetet is Szent-Györgyi vezette megbízott igazgatóként. Az ezüstkeretbe foglalt diploma eredetileg színes volt, pecsét gyanánt egy selyemzsinórra fűzött életnagyságú pirospaprika csüngött le róla. (Ma már csak fekete-fehér kópiája áll rendelkezésre.)
A „Paprika-diplomán” látható tréfás rajz sziporkázik az ötletektől. A paprikacentrifugába keveredett Szent-Györgyi professzor itt is – akárcsak az életben – bőszen pipázik, alakját körtáncot járó citromok és paprikák övezik. Feltűnnek kedvenc sportágai: sítalppal és síléccel felszerelkezve menetel egy lombik, két paprika teniszezik, egy korcsolyázik, egy motoron ül, egy citrom pedig hullámok tetején vitorlázik. A gramofonlemezek minden bizonnyal Szent-Györgyi gramofontalálmányára utalnak. Egy „kivesézett”, könnyeit hullató tehén felett egy repülőgép marhaveséket fuvaroz. (Szent-Györgyi ui. mellékvesék mázsáit dolgozta fel Amerikában, hogy néhány gramm aszkorbinsavhoz jusson.) Különféle vicces helyzetekben pár munkatárs is beazonosítható: a kép bal oldalát uraló hosszúkás eszköz, a Warburg-manométer edénykéjében Banga Ilona ül. A manométeren Gerendás Mihály kapaszkodik, a kép alján a nyurga legény Straub F. Brunó, tőle balra Laki Kálmán látható.
Szent-Györgyi Albert szegedi munkatársai körében
Az Orvosi Vegytani Intézet, valamint a Szerves és Gyógyszerészvegytani Intézet munkatársairól készült közös csoportkép. Szent-Györgyi, amellett, hogy az Orvosi Vegytani Intézet élén állt, 1935-40 között megbízott tanszékvezetője volt a Matematikai és Természettudományi Karhoz tartozó Szerves és Gyógyszerészvegytani Intézetnek is. A fotón a "Paprika-diploma" készítője, Györffy Zsuzsa is szerepel.
Állnak: Straub F. Brunó, Kovács Oskolás Margit, Kőszegi Dénes, Bruckner Győző, Banga Ilona, Szent-Györgyi Albert, Vinkler Elemér, Zétényi Margit, Annau Ernő, Laki Kálmán, Györffy Zsuzsa, Bencze László, Ernst Jenő, Simonyi József. Ülnek: Erdős Tamás, Tomori Nándor, ismeretlen, Mórocz Jenő, Kováts Tibor.
1938 áprilisában a Szegedi Képzőműves Céh tárlatán az egész város megcsodálhatta e különleges diplomát,
azzal a másik három oklevéllel egyetemben, amellyel Szent-Györgyit a Nobel-díj elnyerése óta kitüntették. Az iparcsarnok első emeleti termében régi és ritkaságszámba menő kalotaszegi asztalterítőkön tették közszemlére a Nobel-diplomát, Szeged város díszpolgári oklevelét, a „Paprika-diplomát” és a szegedi egyetem még egészen friss (1938. április) díszdoktori oklevelét.
Az erről szóló híradást és a Paprika-diploma szövegét (nyomtatott betűkkel) elolvashatjuk a Délmagyarország 1938. április 27-én megjelent cikkében, az 5. oldalon: http://dmarchiv.bibl.u-szeged.hu/8533/1/dm_1938_092.pdf (Letöltési idő: 2021.09.10.)