A stockholmi Nobel-napok - 1937. december

128965633_3823478484338617_585490163648444058_o.jpg

--------------------

Tél Stockholmban, napjainkban. Hangulatos madártávlati felvétel a svéd fővárosról, a Nobel-napok színhelyéről. A távolban, jobbra a Mälaren-tó egyik öblének (Riddarfjärden, azaz Lovag-öböl) partján elterülő városháza impozáns épülete, a hagyományos december 10-i Nobel-díj átadást követő Nobel-bankett helyszíne.

--------------------

http://digit.bibl.u-szeged.hu/00400/00499/omeka/szgya/szgya_nobel_album_web_15.jpg

A stockholmi Nobel-napok történéseit felvonultató írásunkat Szent-Györgyi azon portréjával nyitjuk meg, amelyet vitéz felsőtorjai Kováts Béla szegedi fényképészmesterrel készíttetett a Nobel Alapítvány számára. Az alapítvány ugyanis mind a mai napig kér a díjazottaktól egy portrét, amellyel a továbbiakban szabadon rendelkezhet. Így ez a sármos fotográfia köszön vissza ránk a "Les Prix Nobel en 1937” címet viselő kiadványból és a The Nobel Prize Organisation oldaláról.

Díszpolgárrá avatása után három nappal - december 4-én - Szent-Györgyi már útnak is indult Szegedről, hogy 10-én átvegye a Nobel-díjat a svéd fővárosban. Vele tartott felesége is, aki három „egyszerűen ízléses toalettet” készíttetett varrónőjével a stockholmi ünnepségekre. A sajtó megnyugtatta a szegedieket: Szent-Györgyiék minden előkészülettel rendben végeztek. Valamint közölte az útiterv egy részét: autóval Budapestig, onnan vonattal Prágán át Berlinig. Valószínűleg Budapesten társult hozzájuk dr. Knébel Miklós pápai kamarás, a magyar rádió alkalmi tudósítója. Berlinben pedig Szent-Györgyiék Cambridge-ben tanuló lánya is csatlakozott a kis kompániához.

A stockholmi Nobel-napok