A hivatalos Nobel-előadás a stockholmi Karolinska Intézetben - 1937. december 11.

SzGyA_Nobel-eloadas_meghivo.jpg

A bankett másnapján, december 11-én, pontosan déli 12 órai kezdettel Szent-Györgyi megtartotta hivatalos Nobel-előadását „Oxidáció, energiaátvitel és vitaminok” címmel. A helyszín a Karolinska Intézet Patológiai Intézetének nagyterme volt. E kötelező programra az élettani vagy orvosi Nobel-díjjal kitüntetettek esetében mindig Stockholm orvostudományi egyetemén, a Karolinska Intézetben kerül sor. A nagyszámú és tekintélyes hallgatóság soraiban ott ült Szent-Györgyi felesége és lánya; a tanári kar teljes létszámban; Matuska Péter stockholmi magyar követ, Petterson magyar főkonzul, Frithjof Trulsson magyar konzul; továbbá a tudományos világ és a svéd társadalom elitjének számos tagja. Szerény, könnyed stílusú, humorral fűszerezett beszéde még a hűvösnek tartott svéd közönséget is magával ragadta.

http://digit.bibl.u-szeged.hu/00400/00499/omeka/szgya/szgya_nobel_album_web_26.jpg

Szent-Györgyi német nyelven beszélt kutatásairól, végig kiemelve „hűséges” munkatársainak érdemeit, név szerint is megemlítve őket. Elidőzött pályafutásának egyes állomáshelyein, mindenütt ismertetve az ott elért eredményeket, kezdve azokkal az izgalmakkal, amelyeket akkor élt át, amikor váratlanul egy ismeretlen anyagot fedezett fel Groningenben, a laboratóriumként használt „kicsi és sötét pinceszobában”.  C-vitamin azonosításáig vezető, váratlan buktatókkal és fordulatokkal teli út egy nagy kalandnak tűnhetett Szent-Györgyi tolmácsolásában.

SzGyA_Nobel-eloadas_angol_page01.jpg

Előadását a következő gondolatokkal zárta: „Az első pillanattól kezdve, amikor vándorbottal kezemben, ismeretlenül, egyetlen fillér nélkül elhagytam elpusztított szülőföldem, hogy a vándorok útját járva, életem a tudás keresésének szenteljem – amely út nem volt nélkülözésektől mentes –, a mai napig mindig is éreztem, hogy egy nagy, nemzetközi szellemi családhoz tartozom. Mindig és mindenütt segítő kezekre, barátokra, együttműködő partnerekre és nemzetközi szolidaritásra találtam. Kizárólag ennek a tudományos szellemiségnek köszönhetem, hogy küzdelmemet nem kellett feladnom, és hogy törekvéseimet most a legmagasabb emberi elismeréssel, a Nobel-díjjal koronázzák meg. Ez a Nobel-díj is ennek a mindent átfogó szellemi szolidaritásnak a gyümölcse. Hálával teli szívvel abban reménykedem, hogy ez a szellemiség tovább él, bőségesen áradó kisugárzása túllép a tudomány határain, és átterjed az egész emberiségre.

Jobbra az előadás első oldala angolul. A folytatás a következő linken érhető el: https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/1937/szent-gyorgyi/lecture/ (Letöltési idő: 2021.09.10.)